Sacharidové vs. nízkosacharidové potraviny 2. – ZEMIAKY

Je tu druhá časť o tom, čo čím nahradiť v Low Carb. V prvej časti som písala, čím nahradiť ryžu (článok TU). Dnes sa zameriam na zemiaky a ich náhradu v Low Carb stravovaní. Takže, čím nahradíš zemiaky, zemiakové hranolky, či kašu?

Zemiaky

Zemiaky sú u nás veľmi často obľúbenou prílohou v strave. V 100 g zemiakoch je 16 g sacharidov. Pri Low Carb stravovaní sa zemiaky, ako aj ryža vylučujú. Čím ich teda vieme nahradiť?

Zeleninové hranolky

Zeleninové hranolky si vieš spraviť, väčšinou z tvrdej zeleniny. Vhodný je zeler, petržlen, mrkva alebo aj repa. Pečieme ich v rúre, nie na oleji. Ak si ich ešte nevyskúšala, odporúčam vyskúšať. Naozaj stoja za ochutnanie, recept na prípravu nájdeš TU.

Pre porovnanie klasické zemiakové hranolky majú 35 g sacharidov v 100 g. Zeler a mrkva majú napríklad iba 7 g sacharidov. Petržlen a repa 10 g sacharidov. Takže, už len tento pomer, nám dovoľuje zjesť 3 – 4 x viac zeleninových hranoliek, ako zemiakových.

Zeleninové kaše

Tie si ľahko spravíš napríklad z tekvice (recept TU), z karfiolu, mrkvy, alebo aj z brokolice. Pomer sacharidov sa nemení, ak pridáš do zeleninovej kaše napr. maslo, to má zanedbateľné množstvo sacharidov (v 100 g / 0,7 g). Zemiaková kaša má pri 100 g / 19 g sacharidov. Nehovoriac o benefitoch v zelenine formou vitamínov.

Zeleninové „zemiaky“

Klasickú formu zemiakov, môžeme nahradiť uvareným zelerom, alebo napr. kalerábom. Zo zeleru varím aj „zemiakový“ prívarok. Namiesto zemiakov použijem zeler. Je pravda, že nie každému chutí. Potom treba vyskúšať kaleráb.

Záver

Zelenina obsahuje veľa vitamínov a je pre naše zdravie prospešná. Skús vymeniť klasické zemiaky za zeleninu a myslím, že si ju obľúbiš či už ako hranolky, alebo kašu.

Postupne sa budem snažiť pridávať ďalšie a ďalšie porovnávania sacharidových a Low Carb potravin. Ak máš skúsenosti, s inou formou náhrady za zemiaky, budem veľmi rada ak sa podelíš s nami nižšie v komentári príp. na Facebooku.

Andrea Imrichová
Ukazujem ľudom cestu k chudnutiu a zmene životného štýlu. Ja sama som na mojej ceste schudla 30 kg a zároveň prišla k poznatku, aká dôležitá je naša myseľ pri chudnutí. Pomáham ľudom s chudnutím a zmenou ich myslenia, pretože ja sama som to prežila. Baví ma inšpirovať ľudí na ceste k lepšiemu štíhlejšiemu životu plnom šťastia a energie, pretože som aj ja sama touto cestou išla. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.